*Roald Høvring’in 18 Kasım 2016 tarihli ve https://www.nrc.no/perspectives/2016/refugee-children-10-dangers/ linkli yazısını çevirdim.

 

Her 5 saniyede 1, bir çocuk kaçmak zorunda bırakılıyor. Doaa (10), bir sürü tehlikeye maruz kalma riskini alarak yurdu Suriye’de çıkan savaştan kaçtı.

 

Sığınmacı: Doaa (10), Suriye içindeki İşid kontrolü altında bulunan alanlardan ailesiyle birlikte kaçtı. Reuters fotoğrafçısı Khalil Ashawi, Doaa’nın fotoğrafını bu yılın Eylül ayında Halep sınırını geçerken çekti. Yerinden edilmiş her çocuk gibi Doaa da bir sürü tehlikeye maruz kalma riski altında.

 

10 Tehlike

 

#1: Doaa öldürülebilir

doaa.jpg
Lujain Hourani (11), Suriye’deki mahallesi Homs’a hava saldırısı sırasında omzunun bazı parçalarını kaybetti.

 

50.000 çocuk öldürüldü

Suriye’deki savaşın neticesi olarak 50.000 çocuk öldürüldü. 10 katından fazlası yaralandı.

Doaa’nın yaralanma riski var, Lujain Hourani (11) gibi. Suriye’deki mahallesi Homs’a bir hava saldırısı sırasında Lujain omzunun bazı parçalarını kaybetti. Bugün, çoğu Suriyeli sığınmacı gibi, Lübnan’da çok kötü şartlar altında ailesiyle birlikte yaşıyor.

Savaşta öldürülenlerin neredeyse yüzde 10’unu çocuklar oluşturuyor ve bu sayının 10 katından fazlası yaralandı. 2011’de savaş başladığından beri; 500.000 Suriyeli, ya da 10’da 1’i, savaş sonucu öldü.

Çoğu kişi doğrudan savaş durumlarının sonucu olarak ölürken, diğerleri tıbbi müdahale almadığı için yaşamlarını yitirdi. Ülkedeki hastanelerin sadece yarısı işler durumda ve çoğunda da personel, ilaç ve ekipman eksiği var. 10 doktordan 9’u ya kaçtı, ya kaçırıldı ya da öldürüldü.

Savaş başladığından beri, ortalama yaşam süresi 3’te 1 azalmış ve 55 yaşa kadar düşmüş durumda.

Türkiye’de bulunan bir sığınma kampında yapılan bir çalışmaya göre, 10 Suriyeli sığınmacı çocuktan 8’i savaş sonucu olarak aile içinde ölüm görmüş durumda.

 

#2: Doaa’nın okulu bombalanabilir

untitled.png

4 okuldan 1’i

Savaş mağlubu Suriye’de 4 okuldan 1’i ya kapatıldı ya yerle bir edildi.

Halep’deki hava saldırısı sırasında okulu vurulan ve zar zor sağ kalan fotoğraftaki Suriyeli kız çocuğu gibi Doaa’nın da okulu bombalanabilir.

Suriye’deki 4 okuldan 1’i yerle bir edildi ve okulların enkazları sığınmacılar ya da savaş halindeki taraflarca barınak olarak kullanılıyor. 2015’te Birleşmiş Milletler, savaş halindeki tarafların 69 okulu vurması sonucu 174 çocuğun öldürüldüğünü bildirdi.

Okula gitme olanağı olmadığında, çocuklar evliliğe, çalışmaya, savaşan tarafların askeri olmaya ya da kaçmaya zorlanma riski ile karşı karşıya kalıyorlar.

 

#3: Doaa yıllarca eğitim ve öğretimden mahrum kalabilir

d.png
2013 yılının Ocak ayında, Suriye’deki bir okuldan çocuklar.

X 5

Sığınmacı çocuklar için eğitim ve öğretimden yıllarca mahrum kalma riski, diğer çocuklara oranla 5 kat daha fazla. 3 milyondan fazla Suriyeli çocuk eğitim almıyor.

Doaa, 2 milyondan fazla çocukla birlikte, savaş mağlubu Suriye’de okula gidemediği için bu kaderi yaşama riski altında.

Aile komşu ülkeye kaçmayı başarabilse bile, Doaa ülkeden kaçmış diğer 1 milyon Suriyeli sığınmacı çocuk gibi yine de okula gidememe riskini taşıyor.

Savaştaki eylemler, okulların bombalanması, öğretmen ve malzeme eksiği ve yaygın fakirlik nedeniyle, her gün daha fazla çocuk Suriye’de okula gitme olanağını kaybediyor.

#4: Doaa uzun bir süre sığınmacı olarak yaşayabilir

 

do.png
Yamama (10) 2013’te Suriye’den kaçtığından beri, ailesiyle birlikte Ürdün’de Zaatari kampında yaşıyor.

 

 2.3 milyon çocuk kaçtı

2.3 milyondan fazla çocuk Suriye’den kaçtı.

Eğer Doaa Suriye’yi terk ederse, Yamama gibi bir sığınmacı kampında yaşamak zorunda kalabilir. Yamama (10), 2013’te Suriye’den kaçtığından beri ailesiyle birlikte Ürdün’de Zaatari kampında yaşıyor. Aile, yakın bir zamanda evlerine dönebileceklerini düşünmüyor.

4.8 milyona yakın kişi Suriye’deki savaştan kaçtı ve bu sayının yarısını çocuklar oluşturuyor. Suriye içinde 6 milyondan fazla kişi yerinden edilmiş durumda.

Yüz binlerce çocuk yardım örgütlerinin ulaşamadığı kuşatma altındaki yerlerde yaşıyor. Tümüyle, 6 milyon çocuk Suriye’deki savaştan etkilenmiş durumda.

Çoğu 5 yıldan fazladır yerlerinden edilmiş ve sığınma kamplarında ortalama kalma süresi ise 20 yıl.

#5: Doaa çalışmaya ve ailesinin geçimini sağlamaya zorlanabilir

n.png
Suriyeli çocuklar Türkiye’de bir ayakkabı tamirhanesinde çalışıyorlar.

4’ünden 3’ü çalışmak zorunda.

Suriye içinde 4 çocuktan 3’ü ailesinin geçimini sağlayabilmek için çalışmak zorunda. Komşu ülkeler Ürdün ve Lübnan’da bulunan Suriyeli sığınmacı çocuklardan yarısı çalışmak veya dilenmek zorunda bırakılıyor.

Doaa fotoğraftaki iki Suriyeli çocuk gibi Türkiye’de ayakkabı tamirhanesinde çalışmak zorunda kalabilir. Suriyeli sığınmacı çocuklardan çoğu çalışmaya zorlanıyor, yaklaşık 500.000 Suriyeli Türkiye’de okula gitmiyor.

Suriye içindeki 10 aileden 7’si ekstrem bir yoksulluk içinde yaşıyorlar. 4 çocuktan 3’ü ailesinin geçimini sağlamak zorunda ve 6 milyon çocuğun hayatta kalabilmek için yardıma ihtiyacı var.

Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli sığınmacı çocukların yarısı çalışmaya ya da dilenmeye zorlanıyor. Bu çocuklardan bazıları 5 yaşında. Erkek çocuklar genellikle evin dışında çalışırken kız çocukları  çoğunlukla evde çalışıyor.

 

#6: Doaa boğulabilir

b.png
31 Ekim 2015’te, Akdeniz’de bulunan Yunan adası Levos’un dışında bir çocuk boğuldu.

Her gün 2 çocuk

Her gün Akdeniz’de 2 çocuk boğuluyor. Fotoğraftaki çocuk, Yunanistan’a ulaşmaya çalışırken Akdeniz’de boğuldu. Şimdi Doaa’nın aynı kaderi yaşama riski var.

Akdeniz’deki kayıpların toplam sayısı, 2016 Aralık’ında 5000’i geçti. Bu sayı, 1 yıl içinde şimdiye kadar görülen en yüksek ölü sayısı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre, 2016 boyunca Akdeniz’de her gün ortalama 14 insan öldü ve bu, bugüne kadar görülen en yüksek sayı. Geçen yıl 1 milyondan fazla insan Akdeniz’i geçtiğinde, ölü sayısı 3771’di.

2015 Eylül’ü ve 2016 Şubat’ı arasında, Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken her gün 2 çocuk boğuldu. Çoğu Türkiye’den Yunanistan’a gidiyordu. Her 88 kişiden 1’i bu yolda hayatlarını yitirdi. Ancak bu yıl Nisan’da, Türkiye’den Yunanistan’a deniz yolu ile göçmen kaçakçılığı, Avrupa ve Türkiye bunu yasaklamakta anlaştığından beri, oldukça azaldı. Buna rağmen, denizde boğulanların sayısında artış oldu.

Sığınmacı ve göçmenler, şimdi Libya ve İtalya arasındaki daha tehlikeli olan yolu seçiyor. Bu yol üzerinde boğulma riski daha fazla, her 47 kişiden 1’i Avrupa’ya sağ ulaşamıyor.

 

#7: Doaa bir çocuk asker olabilir

boy.jpg
10 Yaşındaki Issa, Suriye’de bulunan Halep’teki muhalif taraflardan birinin silah fabrikasında günde 10 saat çalışıyor.

7 yaşında ve asker

7 yaşındaki kadar küçük çocuklar Suriye’de çocuk asker oluyorlar.

10 yaşındaki Issa gibi Doaa da muhalif taraflardan birinin askeri olmaya ya da onlar için çalışmaya zorlanabilir. Issa her gün 10 saat, muhalif taraflardan birinin silah fabrikasında çalışıyor.

UNICEF’e (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) göre, Suriye’deki muhalif taraflar, gittikçe artarak çocukları kendileri için çalıştırıyorlar. Savaşın başlarında, çalıştırılan bu çocukların çoğunluğunu 15 – 17 yaşlarındaki erkek çocuklar oluşturuyordu ve bu çocuklar çoğunlukla savaşın ön saflarının dışındaki görevlere atanıyorlardı. Bugün gittikçe artan eğilim ise, daha küçük çocukların çatışmalarda ve intihar eylemlerinde kullanılmaları.

2015’te asker yapılan çocukların yarısından çoğu 15 yaşın altındaydı. Bu çocuklara; erzakları güvene alma, yaralılara bakma, kontrol noktalarını koruma, keskin nişancı olma ya da mahkumları infaz etme gibi görevler dayatıldı.

Çoğu çocuk, ayda 470 dolar “maaş” ve hediyeler ile zorla veya kandırılarak asker yapıldı. Küresel olarak, 18 yaş altında 250.000’den fazla çocuk, muhalif taraflardan biri için asker olmaya veya çalışmaya zorlandı.

 

#8: Doaa evlenmeye zorlanabilir

e.jpg
Suriye’den Omayma (14), çocukların evlendirilmesine karşı kendi kampanyasını başlattı.

3 çocuktan 1’i evli

Ürdün’de yaşayan Suriyeli sığınmacı kız çocuklarının yaklaşık 3’te 1’i, 14 yaşına ulaşmadan evlendiriliyor. 14 yaşındaki Omayma’nın en yakın arkadaşı evlendirildi. Ürdün’de sığınmacı kampında yaşayan Suriyeli Omayma, çocukların evlendirilmesine karşı kendi kampanyasını başlattı.

Son yıllarda, Ürdün’de yaşayan Suriyeli sığınmacı aileler içinde çocukların evlendirilmesi çarpıcı bir biçimde arttı.

2011’de, 10 gelinden en az 1’i 18 yaşın altındaydı. 2012’de 10 gelinden en az 2’si, 2013’te 4 gelinden en az 2’si ve 2014’te, Ürdün’de yaşayan 3 Suriyeli sığınmacı kız çocuğundan 1’i 18 yaşına varmadan evlendirildi.

 

#9: Doaa’nın savaşın neden olduğu travmalar sonucu psikolojik sorunları olabilir

s.jpg
2014 Haziran’ında, Suriyeli çocuklar oyuncak silahlarla oynuyorlar.

X 10

Suriyeli sığınmacı çocukların travma sonrası stres bozukluğu yaşama riski, diğer çocuklara göre 10 kat daha fazla.

Göçmen Komiserliği Enstitüsü’ne göre, Türkiye’deki bir sığınma kampında, Suriyeli sığınmacı çocukların neredeyse yarısı travma sonrası stres bozukluğu yaşadı.

Savaş ve savaştan kaçış, çocuklarda ciddi mental bozukluklara yol açtı. 10 çocuktan 8’i savaş sonucu aile fertlerini kaybetti. 10 çocuktan 6’sı birinin tekmelendiğini, vurulduğunu ya da fiziksel olarak zarara uğratıldığını gördü ve 10 çocuktan 3’ü şiddete uğradı.

 

#10: Doaa ailesiyle ayrı düşebilir

baby.jpg
Doaa ailesinden ayrı düşebilir ya da öksüz ve yetim kalabilir. Suriye’den Miram (9), Halep’te bir konteynırda ailesini ve yaşamlarını kaybetti.

15.000

15.000’den fazla Suriyeli sığınmacı çocuk ailesinden ayrılmak zorunda kaldı.

Yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli çocuktan 3’te 1’i, 5 yıl önce savaş başladığından beri hayatta. Kısacık hayatları şiddet, korku ve baskı ile geçti. Bu sayı, 2011’den beri sığınmacı olarak doğmuş 151.000’den fazla çocuğu da içermekte.  

Toplamda Suriyeli çocukların %80’inden fazlasını oluşturan 8.4 milyon çocuk, ülke içinde de yaşasalar, komşu ülkelerde sığınmacı olarak da barınsalar savaştan etkilenmiş durumdalar.

Çoğu anne babasını ve akrabalarını kaybetti. Suriye’nin komşu ülkelerinde, 15.000’den fazla Suriyeli sığınmacı çocuk anne babasından ayrılmış durumda.

 

Ç.N.: İstatistik ve kaynakları kaynak metnin sonunda bulabilirsiniz.

 

Reklamlar