*http://m.wikihow.com/Understand-Asexual-People linkli yazıyı çevirdim.

 

HeyEveryone-Large.png

 

Biyolojik üreme dünyasında aseksüellik, tek bir organizmanın ebeveyn ile özdeş yavru üretebilmesi anlamına gelir. Ama insan cinselliği yönünden basitçe, bir kişinin cinsel çekim hissetmemesidir. Aseksüelliği anlamaya çalışırken unutulmaması gereken en önemli şey, kendini bu şekilde tanımlayan insanların, cinsel çekimi sizden farklı deneyimlemeri (daha doğru deyişle, deneyimlememeleri) dışında öz itibariyle sizden farklı olmamalarıdır.

 

I. BÖLÜM:

Aseksüelliği Anlamak

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-1-Version-2

 

A. Aseksüel olmanın ne demek olduğunu öğrenin. Aseksüellik, kişinin, hangi cinsel kimlik olursa olsun, hiçbirine karşı cinsel çekim hissetmediği bir cinsel yönelimdir. Bununla birlikte, kendini aseksüel olarak tanımlayan kimse yine seks yapmayı seçebilir, sevebilir, romantik bir ilişki kurabilir, evlenebilir. Aseksüellik kişinin ne yapmayı seçtiğini tanımlamaz, daha çok kişinin nasıl hissettiğiyle ilgilidir. Aseksüellerin duygusal ihtiyaçları vardır, başkalarına karşı çekim hissederler, uyarılma (arousal) durumu da yaşayabilirler ama cinsel çekim hissetmezler.

 • Çoğu aseksüel kişi kendini yine eşcinsel, hetero, biseksüel ya da panseksüel¹ olarak tanımlayabilir.
 • Aseksüellik, tıbbi veya sağlıksal bir durumdan kaynaklanabilen düşük libido ile veya cinsel arzularını bastırmak ile aynı şey değildir.

B. Aseksüelliğin bir şemsiye kavram olduğunu anlayın. Her cinsel yönelimde olduğu gibi aseksüellik de, herkesin kendi kimliğini tanımlamasında yeterli gelmeyen bir genel terimdir. Tüm insanlar eşsiz bireylerdir ve cinsel yönelim; ihtiyaçlar, arzular, ilgi alanları ve çekiciliğin spektrumu üzerinden var olur. Aseksüelliği, kendini aseksüel, gray-aseksüel ve demiseksüel olarak tanımlayan insanları belirten bir “şemsiye terim” olarak düşünün.

 • Gray-aseksüel, kişinin çok sık olmayarak veya minimum seviyede cinsel çekim hissetmesi anlamına gelir. Bu terime kısaca Gray-A da deniyor.
 • Demiseksüel, sadece yakın duygusal bağ kurduğu insanlara karşı cinsel çekim hisseden insanları belirtir. Bu terime de kısaca “demi” deniyor. 

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-2-Version-2

 

C. Aseksüelliği cinsel perhiz ve dini nedenlerle cinsel aktiviteden uzak durma ile karıştırmayın. Cinsel perhiz, cinsel aktiviteden kaçınmayı istemli olarak seçmektir. Cinsel aktiviteden dini nedenlerle uzak durma ise cinsellik ve evlilikten (ya da evlilik benzeri ilişkilerden) kaçınmayı istemli olarak seçmektir. Bu seçimler dini, felsefik, ahlaki veya başka sebeplerle yapılmış olabilir. Aseksüellik cinsel çekim yokluğudur ama her zaman cinsel iştah (libido) yokluğudur da diyemeyiz. Bu şu anlamlara gelir:

 • Aseksüeller cinsel perhizde olabilir veya dini nedenlerle cinsel aktiviteden uzak durabilirler.
 • Aseksüeller mastürbasyon yoluyla cinsel olarak aktif olabilirler.
 • Aseksüeller partnerleriyle cinsel olarak aktif olabilirler.

D. Aseksüelliğin ne olmadığını öğrenin. Aseksüellik; heteroseksüellik, homoseksüellik, biseksüellik, panseksüellik ve diğer yönelimlerden ayrı bir cinsel yönelimdir. Bununla birlikte aseksüelliğin biyolojik cinsiyet, cinsiyet kimliği ya da cinsel kimliğin dışavurumu ile de bir ilgisi yoktur. Ve aseksüel olmak, aromantik² olmak anlamına da gelmez. 

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-4-Version-2

 

II. BÖLÜM:

Aseksüel Biriyle Flört Etmek

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-5-Version-2

 

A. Farklı tiplerde ilişkiler olduğunun farkına varın. Arkadaşlıklar, anne-kız ilişkileri, baba-oğul ilişkileri ve sayısız tipte diğer platonik ilişkiler var olduğu gibi, romantik ve seksüel ilişkilerden farklı olarak cinsellik barındırmayan romantik ilişki tipleri de vardır. Aseksüel biriyle flört etmek, farklı tipte ilişkilere gözünüzü açabilir:

 • Fiziksel yakınlık, sarılma ve bağlılık içeren ama cinsellik içermeyen romantik ilişkiler
 • Partnerlerin birbirine derin bağlılık duyduğu, aromantik, cinsellik içermeyen ilişkiler. Bu ilişkilerde fiziksel yakınlık olabilirken, cinsellik veya romantizm yoktur.

B. Dürüstçe iletişim kurun. Koşullar ne olursa olsun, flört etmek her zaman bir başkasını daha yakından tanımakla ilgilidir ve kendini aseksüel olarak tanımlayan biri ile flört ederken de aynı durum geçerli. Her ilişkinin anahtarı serbestçe ve dürüstçe iletişim kurmaktır. Her ilişkide kişisel sınırları baştan konuşmak önemlidir böylece partnerler neyin kabul edilir olup neyin olmadığını, birbirlerinden beklentilerinin ne olduğunu bilir. Bir şeyden emin değilseniz, sormak her zaman en iyisidir!  

 • Flört ettiğiniz kişi size aseksüel olarak açılırsa buna alınmamak önemlidir. Bu, ilişkiyi bitirmek için bir bahane veya çaba değildir. Partneriniz size karşı sadece dürüst ve açık olmaya çalışmaktadır.

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-6-Version-2

 

C. Aseksüel bir kişinin “yakın” olabileceğini anlayın. Aseksüellerin çoğunlukla romantik partnerleri veya ilişkileri vardır ancak fiziksel ya da cinsel yakınlığa açık olup olmadıkları kişiye göre değişir. Ama flört etmek, illa fiziksel veya cinsel etkileşim gerektirmez ve partnerler, cinselliğin olduğu ya da olmadığı, güçlü duygusal veya romantik bir ilişki geliştirebilirler. Yakınlık, fiziksel dokunma ve cinsel aktiviteden çok daha fazlasıdır. 

 • Aseksüel bir partner cinsel aktiviteye açık olabilir veya olmayabilir bu nedenle tüm tarafların aynı frekansta olduğundan emin olmak için iletişim kurmak önemlidir. Cinsel haz hissetmek cinsel çekim hissetmekten farklıdır ve bazı aseksüeller seksten haz alabilirler.
 • Buna karşılık bazı aseksüeller seksle hiç ilgilenmezler ve cinsel bir ilişkiyi keşfetmeye açık olmayacaklardır.

 

v4-460px-Understand-Asexual-People-Step-7-Version-2

 

D. Aseksüel bir kişinin değişmesini beklemeyin. Aseksüellik, heteroseksüellik ve homoseksüellikten daha fazla bir yönelim veya tercih değildir. Aseksüellik bir sorun ya da bozukluk değildir ve istismar veya şiddetten kaynaklanmaz. Kendini aseksüel olarak tanımlayan insanların düzeltilmeye ihtiyaçları yoktur ve ilişkide oldukları kişiden ötürü değişmeyeceklerdir.

 • Aseksüel olan bazı kişiler romantik ilişkilerle ilgilenmezler ve sadece yakın arkadaşlıklara ya da cinsellik içermeyen aromantik ilişkilere açık olabilirler.

 

¹her cinsiyet veya cinsel yönelime ilgi duyabilen kişi

²başkalarına romantik çekim hissetmeyen kişi

 

Reklamlar