HeyEveryone-Large.png

 

* http://m.wikihow.com/Understand-Asexual-People yazısının tarafımdan çevirisidir.

 

I. BÖLÜM:

Aseksüelliği Anlamak

Biyolojik üreme dünyasında aseksüellik, tek bir organizmanın ebeveyn ile özdeş yavru üretebilmesi anlamına gelir. Ama insan cinselliği yönünden, basitçe bir kişinin cinsel çekim hissetmemesidir. Aseksüelliği anlamaya çalışırken unutulmaması gereken önemli şey, cinsel çekimi sizden farklı deneyimlemeri dışında (ya da daha doğru deyişle, deneyimlememeleri), kendini bu şekilde tanımlayan insanların özü itibariyle sizden farklı olmamasıdır.

 1. Aseksüel olmanın ne demek olduğunu öğrenin. Aseksüellik, bir kişinin hiçbir cinsiyete cinsel çekim hissetmediği bir cinsel yönelim anlamına gelir. Bununla birlikte, kendini aseksüel olarak tanımlayan kimse yine seks yapmayı seçebilir, sevebilir, romantik bir ilişki kurabilir, evlenebilir ve ilişkiler içinde bulunabilir. Aseksüellik kişinin neyi yapmayı seçtiğini tanımlamaz, daha çok insanın nasıl hissettiğiyle ilgilidir.
 • Çoğu aseksüel kişi kendini yine lezbiyen, gay, hetero, biseksüel ya da panseksüel (her cinsiyet veya cinsel yönelime ilgi duyabilen) olarak tanımlayabilir.
 • Aseksüellik, ne tıbbi veya sağlıkla ilgili bir durumdan kaynaklanabilen düşük libidoya sahip olma ile ne de cinsel arzularını bastırmak ile aynı şeydir.

2. Aseksüellik şemsiyesini anlayın. Her cinsel yönelimde olduğu gibi, aseksüellik etiketi de, herkesin kendini tanımladığı yolu temsil etmeyen veya açıklamayan bir genellemedir. Tüm insanlar eşsiz ve bireydirler ve cinsel yönelim; ihtiyaçlar, arzular, ilgiler ve cazibelerin bir spektrumu üzerine var olur. Aseksüelliği, kendini aseksüel, gray-asexual ve demisexual olarak tanımlayan insanları belirten bir “şemsiye terim” olarak düşünün.

 • Gray-asexual, çok sık olmasa da veya minimum seviyede de olsa kişinin cinsel çekim  hissetmesi anlamına gelir.
 • Demisexual, sadece yakın bir duygusal bağ kurduğu insanlara karşı cinsel çekim hisseden insanları belirtir.

3. Aseksüelliği cinsel perhiz ve dini nedenlerle cinsel ilişkiden uzak durma ile karıştırmayın. Cinsel perhiz, cinsel aktiviteden kaçınmayı istemli olarak seçmektir; cinsel ilişkiden dini nedenlerle uzak durma ise cinsel aktivite ve evlilikten (ya da evlilik benzeri ilişkilerden) kaçınmayı istemli olarak seçmektir. Bu seçimler dini, felsefik, ahlaki veya başka sebeplerle yapılmış olabilir. Aseksüellik cinsel çekim yokluğudur ama her zaman cinsel iştah (libido) yokluğudur diyemeyiz. Bu şu anlamlara gelir:

 • Aseksüeller cinsel perhizde olabilir, dini nedenlerle cinsel ilişkiden uzak durabilirler.
 • Aseksüeller mastürbasyon yoluyla cinsel olarak aktif olabilirler.
 • Aseksüeller partnerleriyle cinsel olarak aktif olabilirler.

4. Aseksüelliğin ne olmadığını öğrenin.  Aseksüellik; heteroseksüellik, homoseksüellik, biseksüellik, panseksüellik ve diğer yönelimlerden ayrı bir cinsel yönelimdir. Bununla birlikte aseksüelliğin biyolojik cinsiyet, cinsiyet kimliği ya da cinsiyet dışavurumu ile de bir ilgisi yoktur. Ve aseksüel olmak, aromantik (başkalarına romantik çekim hissetmeyen) olmak anlamına da gelmez. 

 

II: BÖLÜM:

Aseksüel Biriyle Flört Etmek

 1. Farklı tiplerde ilişkiler olduğunun farkına varın. Arkadaşlıklar, anne-kız ilişkileri, baba-oğul ilişkileri ve sayısız tipte diğer platonik (şehvet içermeyen/erotik olmayan) ilişkiler olduğu gibi, sadece seksüel romantik ilişkilerin dışında farklı romantik ilişki tipleri de vardır. Aseksüel bir kişiyle flört etmek, şunları içerebilen yeni tipte ilişkilere gözlerinizi açabilir:
 • Sıklıkla fiziksel yakınlık, sarılma ve bağlılık da içeren, cinsellik içermeyen romantik ilişkiler
 • Bir diğerine derin bir bağlılık içeren, aromantik, cinsellik içermeyen ilişkiler. Bu ilişkiler fiziksel yakınlık içerebilirken, cinsel veya romantik bir element yoktur.

2. Açıkça iletişim kurun. Koşullar ne olursa olsun, flört etmek her zaman bir başkasını daha yakından tanımakla ilgilidir ve kendini aseksüel olarak tanımlayan biri ile flört etmek bundan farklı değildir. Her ilişkinin anahtarı özgür ve açık iletişimdir. Her ilişkide kişisel sınırları erkenden konuşmak önemlidir böylece partnerler neyin kabul edilir olup neyin olmadığını, birbirlerinden neyin beklenip neyin beklenmediğini bilir. Bir şeyden emin değilseniz, sormak her zaman en iyisidir!  

 • Flört ettiğiniz kişi size aseksüel olarak açılırsa buna alınmamak önemlidir. Bu, ilişkiyi bitirmek için bir bahane veya çaba değildir. Bu kişi size karşı sadece dürüst ve açık olmaya çalışmaktadır.

3. Aseksüel bir kişinin “yakın” olabileceğini anlayın. Aseksüel kişiler sıklıkla romantik partnerliklere veya ilişkilere katılırlar ancak kişinin fiziksel ya da cinsel yakınlığa açık olması kişiye göre değişir. Ama flört etmek, illa fiziksel veya cinsel etkileşim gerektirmez ve iki kişi cinsel bir element ile veya o olmadan güçlü duygusal veya romantik bir ilişki geliştirebilir. Yakınlık, sadece fiziksel dokunma ve cinsel aktiviteden çok daha fazlasıdır. 

 • Aseksüel bir partner cinsel aktiviteye açık olabilir veya olmayabilir bu nedenle tüm tarafların aynı frekansta olduğundan emin olmak için iletişim kurmak önemlidir. Cinsel haz hissetmek cinsel çekim hissetmekten farklıdır ve bazı aseksüel kişiler seksten zevk alabilirler.
 • Diğer taraftan bazı aseksüel kişiler seksle hiç ilgilenmezler ve cinsel bir ilişkiyi keşfetmeye açık olmayacaktırlar.

4. Aseksüel bir kişinin değişmesini beklemeyin. Aseksüellik, heteroseksüellik ve homoseksüellikten daha fazla bir seçim veya tercih değildir. Aseksüellik bir sorun ya da bozukluk değildir ve istismar veya şiddetten kaynaklanmaz. Kendini aseksüel olarak tanımlayan insanların düzeltilmeye/onarılmaya ihtiyaçları yoktur ve ilişkide oldukları kişiden ötürü değişmeyeceklerdir.

 • Aseksüel olan bazı kişiler romantik ilişkilerle ilgilenmezler ve sadece yakın arkadaşlıklara ya da cinsellik içermeyen aromantik ilişkilere açık olabilirler.
Reklamlar