image1-1
hiçbir beden yanlış değildir

 

                                                                   

* http://edition.cnn.com/2016/03/17/health/raising-body-positive-kids/ yazısının tarafımdan çevirisidir.

 

Korkutucu bir istatistik duymak ister misiniz: Çalışmalar gösteriyor ki, 5 yaşındaki çocuklar bile bedenlerini beğenmiyor.

Common Sense Media’nın beden algısı araştırma anketleri gösteriyor ki çocukların bedenleri hakkında ne düşündükleri ve nasıl hissettiklerini şekillendirmede ebeveynleri büyük bir rol oynamaktadır. Çocukların beden algısını erkenden desteklemeye başlamak – kreşte bile – çocukların büyüdükçe kendileri hakkında ne hissettikleri üzerinde büyük bir fark yaratabiliyor. Konuşma başlatıcılarla, medyadan seçtiklerimizle ve tartışmalarınızı destekleyecek kaynaklarla, çocuklarınızın sağlıksız beden algısına karşı bağışıklık kazanması için işte size 5 yol:

 

Okul öncesi çocuklarından başlayarak, çocuklar için olan kitle iletişim araçlarında tektipleştirmelerden kaçının.

Sağlıklı beden ölçülerini sergileyen diziler, filmler veya diğer yayınlar bulun. Cinselleştirilmiş veya tektipleştirilmiş olay örgülerinden ve makyaj yapan genç kızlar ve her zaman maço olan erkek çocukları gibi cinsiyetçi karakterlerden uzak durun.

  • Çocukların toplumsal cinsiyet ve beden tipleri hakkındaki inançlarına kulak verin ve tektipleştirmeleri çürütmek için basit bir dil kullanın: “Sence Ahmet doğum gününde ne hediye ister? Kamyon mu? Sence bebekleri de sever mi?” gibi..
  • Karakterlerden, hayvanlardan vb. söz ederken, her fırsatta cinsiyet ayrımı gözetmeyen veya cinsiyet çeşitlikçi adılları kullanın. Örneğin, her dinozor bir “erkek”, her kedi yavrusu bir “dişi” değildir.

 

Tektipleştirme gördüğünüzde bunlara dikkat çekin.

Medyada cinsiyet tektipleştirmeleri gördüğünüzde – mesela spor etkinliklerinde – bunları dile getirin.

  • Kadınlar ve erkeklerin tektipleştirilmiş tasvirlerine maruz kalmayı mümkün olduğunca en aza indirin. Ancak çocuklar bunları gördüğünde, kadınlar ve erkeklerin nasıl resmedildiğini sorgulamak değerlidir (hatta eğlenceli olabilir). “Sence kadın o bikini ile üşüyor mudur?” diye sorun.
  • Çocuklara magazin dergileri ve reklamlardaki fotoğrafların; derinin daha pürüzsüz, boyun daha uzun gözükmesi için bilgisayarlar ile değiştirildiğini öğretin. Bunu bir oyuna çevirin: Fotoşopu Bul!

 

Varsayımlara karşı çıkın.

Çocuklara tıknaz veya ince bedende oyuncaklar veya dizi ya da film karakterleri hakkında ne düşündüklerini sorun. Çocukların, beden ölçülerine dayanarak gerçek insanlar hakkındaki varsayımlarını dile getirmelerini duymaya hazırlıklı olun.

  • Çocuklara, bedenlerin tüm ölçü ve şekillerde olabileceğini (Artık Barbie bile ölçü ve etnik çeşitliliği sunuyor!) ve televizyonda görmeseler bile bu çeşitliliğin normal, sağlıklı ve hayatı ilgi çekici yapan bir parça olduğunu hatırlatın.
  • Okul öncesi çocuklarına, bir televizyon karakterinin görüntüsü nedeniyle eleştirildiğinde ne hissettiğini düşündüklerini sorarak empati yeteneklerine erişim sağlayın. “Biri seninle böyle dalga geçseydi ne hissederdin?” diye sorun.

 

image3.jpeg
çok güçlüyüz

 

 

Ailenizde “Fat Talk” ‘u (İncelik idealli güzellik standardını pekiştiren ve kadın ve erkeklerin bedenlerinden tatminsizliğinde payı olan her ifade anlamına gelir. Örneğin, “çok şişmanım.”, “bu beni şişman mı gösteriyor?”, “harika görünüyorsun, kilo mu verdin?” gibi..) yasaklayın.

Görünüşleri veya bedenleri hakkında şikayet eden ebeveynler – özellikle anneler – bilinçsiz de olsa, çocuklarının bedenleri hakkındaki düşünceleri üzerinde büyük bir etki yaratmaktadırlar.

  • Kendi bedeninize yönelik olumlu bir tutum geliştirin ve çocukları, bedenlerinin neler yapabileceğine dair olumlu bir şekilde düşünmeye teşvik edin. “O güçlü kollarla neler yapabilirsin?” diye sorun.
  • Ağırlıktan, beden ölçüsünden bahsetmek yerine sağlıklı olmaktan bahsedin. “Spor yaptığında/egzersiz yaptığında/etrafta koşup durduğunda bedenin nasıl hissediyor?” diye sorun. “Sağlıklı yiyecekler yediğimde bedenim enerji dolu hissediyor.” diyin.

Common Sense Media’nın Çocuklar, Ergenler, Medya ve Beden Algısı araştırmasına göre, annelerinin bedenlerini beğenmediğini düşünen çocuklar kendi bedenlerini beğenmemeye başlıyorlar. Kilolarını eleştiren babaların kızları, eleştirmeyen babaların kızlarına göre bedenlerinin daha az yeterli olduğunu düşünme eğilimindeler.

 

Fiziksel görünüş yerine davranışa, yeteneklere ve karakter özelliklerine odaklanın.

Kurgu ürünü kişiler, ünlü insanlar, arkadaşlar ve aileden konuşurken nasıl göründükleri değil ne yaptıkları hakkında konuşun.

  • İyilik, merak duymak gibi vasıflar hakkında konuşun ve görünüşten çok daha fazlasına değer verdiğinizde ısrar edin. “İyi bir arkadaş nasıl olur?” diye sorun. “İyi dans edebilmek için çok çalışmış olmalı!” diyin.
  • Çocukları; başkalarının, beden veya görünüşler hakkında yorum, eleştiri ve kıyaslama yapmasını duymaya karşı hazırlayın. Çocukların “Nasıl göründüğünü umursamıyorum. O arkadaşça biri ve benim için önemli olan bu.” gibi cevaplar vermeyi deneyebileceği farklı durumları canlandırın.

image2.jpeg

Reklamlar