*Sierra Filucci’nin 17 Mart 2016 tarihli ve http://edition.cnn.com/2016/03/17/health/raising-body-positive-kids/ linkli yazısını çevirdim.

 

image1-1
hiçbir beden yanlış değildir

 

Korkutucu bir istatistik duymak ister miydiniz? Çalışmalar gösteriyor ki, 5 yaşındaki çocuklar bile bedenlerini beğenmiyor.

Common Sense Media’nın beden algısı araştırma anketleri gösteriyor ki, çocukların kendi bedenleri hakkında düşündükleri ve hissettiklerini şekillendirmede ebeveynleri büyük bir rol oynamaktadır. Çocukların beden algısını erkenden olumlu yönde desteklemeye başlamak – kreşte bile – çocukların büyüdükçe kendileri hakkında hissettikleri üzerinde büyük bir fark yaratabiliyor. Konuşma başlatıcılarla, medyadan seçtiklerimizle ve tartışmalarınızı destekleyecek kaynaklarla, çocuklarınızın sağlıksız beden algısına karşı bağışıklık kazanması için işte size 5 yol:

 

Okul öncesi çocuklarından başlayarak, çocuklar için olan kitle iletişim araçlarında tektipleştirmelerden kaçının.

Sağlıklı beden ölçülerini sergileyen diziler, filmler veya başka yayınlar bulun. Cinselleştirilmiş veya tektipleştirilmiş olay örgülerinden, her zaman makyaj yapan genç kızlar ve maço erkek çocuklar gibi cinsiyetçi karakterlerden uzak durun.

  • Çocukların toplumsal cinsiyet ve beden tipleri hakkındaki inançlarına kulak verin ve tektipleştirmeleri çürütmek için basit bir dil kullanın: “Sence Ahmet doğum gününde ne hediye ister? Kamyon mu? Sence bebekleri de sever mi?” gibi.

 

  • Karakterlerden, hayvanlardan vb. söz ederken, her fırsatta cinsiyet ayrımı gözetmeyen adılları kullanın. Örneğin, her dinozor bir “erkek”, her kedi yavrusu bir “dişi” değildir.

 

Tektipleştirme gördüğünüzde bunlara dikkat çekin.

Medyada cinsiyet tektipleştirmeleri gördüğünüzde – mesela spor etkinliklerinde – bunları dile getirin.

  • Kadınlar ve erkeklerin tektipleştirilmiş tasvirlerine maruz kalmasını mümkün olduğunca en aza indirin. Ancak çocuklar bunlara maruz kaldığında, kadınlar ve erkeklerin nasıl resmedildiğini sorgulamak değerlidir (hatta eğlenceli olabilir). “Sence kadın o bikini ile üşüyor mudur?” diye sorun.

 

  • Çocuklara magazin dergileri ve panolardaki fotoğrafların üzerinde; derinin daha pürüzsüz, boyun daha uzun gözükmesi için bilgisayarlar ile değişiklik yapıldığını öğretin. Bunu bir oyuna çevirin: Fotoşopu Bul!

 

Varsayımlara karşı çıkın.

Çocuklara ince bedende oyuncaklar veya dizi ya da film karakterleri hakkında ne düşündüklerini sorun. Çocukların, beden ölçülerine dayanarak gerçek insanlar hakkındaki varsayımlarını dile getirmelerini duymaya hazırlıklı olun.

  • Çocuklara, bedenlerin tüm ölçü ve şekillerde olabileceğini (Artık Barbie bile ölçü ve etnik çeşitliliği sunuyor!) ve bu çeşitliliğin televizyonda görmeseler bile normal, sağlıklı ve hayatın ilgi çekici bir parçası olduğunu hatırlatın.

 

 

21362988_484558981904539_2082126909_n
Kelime oyunu yapılmış: I Like You Just The Way You Are (Seni Olduğun gibi seviyorum) yerine I Like You Just The Weigh You Are (Seni Olduğun Kiloda Seviyorum)

 

 

  • Okul öncesi çocuklarına, bir televizyon karakteri görüntüsü nedeniyle eleştirildiğinde ne hissediyor olabileceğini sorarak empati kurdurmaya çalışın. “Biri seninle böyle dalga geçseydi ne hissederdin?” diye sorun.

 

image3.jpeg
çok güçlüyüz

 

 

Ailenizde “Fat Talk” ‘u (Zayıflık idealli güzellik standardını pekiştiren ve kadın ve erkeklerin bedenlerinden tatminsizliğinde payı olan her ifade anlamına gelir. Örneğin, “çok şişmanım.”, “bu beni şişman mı gösteriyor?”, “harika görünüyorsun, kilo mu verdin?” gibi..) yasaklayın.

Görünüşleri veya bedenleri hakkında şikayet eden ebeveynler – özellikle anneler – bilinçsiz de olsa, çocuklarının bedenleri hakkındaki düşünceleri üzerinde büyük bir etki yaratmaktadırlar.

  • Kendi bedeninize yönelik olumlu bir tutum geliştirin ve çocukları, bedenlerinin işlevlerine yönelik olumlu bir şekilde düşünmeye teşvik edin. “O güçlü kollarla neler yapabilirsin?” diye sorun.

 

  • Kilodan, beden ölçüsünden bahsetmek yerine sağlıklı olmaktan bahsedin. “Spor yaptığında/egzersiz yaptığında/etrafta koşup durduğunda bedenin nasıl hissediyor?” diye sorun. “Sağlıklı yiyecekler yediğimde bedenim enerji dolu hissediyor.” diyin.

Common Sense Media’nın Çocuklar, Ergenler, Medya ve Beden Algısı araştırmasına göre, annelerinin bedenlerini beğenmediğini düşünen çocuklar kendi bedenlerini beğenmemeye başlıyorlar. Babaların kilolarını eleştirdiği kızları, bedenlerinin yetersiz olduğunu düşünme eğilimindeler.

 

Fiziksel görünüş yerine davranışa, yeteneklere ve karakter özelliklerine odaklanın.

Kurgu ürünü kişiler, ünlü insanlar, arkadaşlar ve aile bireylerinden konuşurken nasıl göründükleri değil, ne yaptıkları üzerine konuşun.

  • İyilik, merak duymak gibi vasıflar hakkında konuşun ve görünüşten çok daha fazlasına değer verdiğinizde ısrar edin. “İyi bir arkadaş nasıl olur?” diye sorun. “İyi dans edebilmek için çok çalışmış olmalı!” diyin.

 

  • Çocukları; bedenler ve görünüşleri üzerine yorum, eleştiri ve kıyaslama yapıldığını duymaya karşı hazırlayın. Çocukların “Nasıl göründüğünü umursamıyorum. O cana yakın  biri ve benim için önemli olan bu.” gibi cevaplar vermeyi deneyebileceği farklı durumları canlandırın.

 

image2.jpeg

Reklamlar